Traseu: satul Păltiniș – Vârful Călimanul Cerbului (2.013 metri) – Şaua Voievodesei (1.805 metri) – Vârful Reţitiş (2.021 metri) – Şaua Nicovala (1.930 metri) – Şaua Negoiu – Căldările Pietrosului – Poiana Izvoarelor – Coada Pietrosului – Curmătura Tihului – Poiana Lungă – comuna Vătava.
Marcaj: banda şi punct de culoare roşie, bandă albastră, bandă galbenă, cruce roşie.
Timp aproximativ de parcurgere: 30-36 ore.
Caracteristicile traseului: parcurge creasta principală și nu este recomandat iarna.
Timpi intermediari
Sector 1 (27 kilometri / 9-10 ore)
- sat Păltiniş – Vârful Călimanul Cerbului / patru ore jumătate – cinci ore;
- Vârful Călimanul Cerbului – Şaua Bradul Ciont / patru ore;
- Şaua Bradul Ciont – Staţia Meteo Reţitiş / jumătate de oră – 45 de minute
Sector 2 (23 kilometri / 8-9 ore)
- Staţia Meteo Reţitiş – Şaua Nicovala – Şaua Negoiu – Drumul Mariei Tereza – Şaua Ruscii – Curmătura Tihului
Sector 3 (18 kilometri / șapte ore – șapte ore și jumătate)
- Curmătura Tihului – sub Vârful Strunior – Poiana Lungă – sub Vârful Ţiganca
Sector 4 (32 kilometri / 9-10 ore)
- sub Vârful Ţiganca – Fundu Secului – Poiana Cofii – Fundu Runcului – comuna Vătava
Vezi traseul pe hartă.